sobota 22. decembra 2018

ĽVOV, Ukrajina: Vianočné trhy, pamiatky, kozmetika... | Cestovateľský denník #1

Ahojte, vítam Vás pri svojom prvom travel článku!

Pred týždňom som sa na predĺžený víkend stala turistkou v ukrajinskom mestečku Ľvov (Львів  / Lwów / Львов), čo ma zaujalo natoľko, až som sa rozhodla napísať Vám o tom.
Cesta trvala okolo 8-9 hodín, pričom najhoršie boli rozhodne hranice (až dovtedy som nedokázala uveriť, že to takto stále funguje aj v roku 2018...), ale čakala na nás nádielka snehu a celkom príjemné teploty na tento decembrový dátum.Prvý pocit po vkročení do Ľvova bol veľmi zmiešaný – na jednej strane drahé obchody, krásne moderné fasády a typický ruch veľkomesta, na strane druhej bieda a rozpadajúce sa budovy, živé kurčatá naváľané na chodníkoch na improvizovaných trhoch a zanedbané uličky. Celkovo však mesto pôsobí skutočne historicky – v istých momentoch mi pripomínalo Prahu, ale o niečo schátralejšiu. Celé centrum je opradené krásne vyzdobenými reštauráciami, mnohými kaviarňami a čokoládovňami ponúkajúcimi aj ukážku spôsobu výroby.


      


      Navštívili sme mnoho nádherných miest, mňa osobne najviac zaujala budova opery. Za vstupné okolo dvoch eur sme mali možnosť nahliadnuť do nádherných priestorov, vypočuli sme si skúšku študentského orchestra a videli nácvik pripravovanej opery.       


Ďalšou známou zastávkou v meste Ľvov je aj Opitá višňa (П'яна вишня), ktorá ponúka jediný druh alkoholu – višňový. Ten vám nalejú do krásnych sklenených pohárov s celými višňami naspodku a aj celý podnik je zriadený netradične a zaujímavo.
     


Našli sme aj skvelú reštauráciu, ktorá spája 5 krajín (medzi nimi aj Slovensko) a v ponuke bolo Slovenské menu (foto nižšie) a Tatranský čaj. Priestory boli ladené do príjemnej domácej atmosféry, v pozadí hrali rôzne piesne, najmä ľudovky, všetkých piatich národov. A jedlo? To bolo famózne! Chutné steaky, polievky, dokonca aj veľmi netradičná pizza, pričom ceny boli v porovnaní s tými našimi citeľne nižšie. Obed v tejto reštaurácii bol zážitkom po každej stránke, zažili sme aj typický ukrajinský zvyk, ktorý znamená spojené toalety pre mužov a ženy.

     


     
Celkovo sa tu odrážajú  vplyvy všelijakých výbojov – časy nadvlády Poliakov či Rakúsko-Uhorska delia Ľvov do rôznych architektonických štvrtí. Najvyšší počet tu rozhodne zastupujú kostoly mnohých vierovyznaní a ako sme sa dozvedeli, nažívajú si tu bez problémov. Čo ale Ukrajinu rozhodne ovplyvňuje sú všetky terajšie útoky, snahy o ovládnutie a tomu podobné spory, ktoré síce nie je cítiť na bežnom živote obyvateľstva, ale silné politické názory boli vo veľkom prezentované napríklad na suveníroch – toaletný papier či rohožka s tvárou Putina sú viac než bežné. Na významných budovách boli aj často výzvy k prepusteniu politických väzňov Kremľa. Každopádne, s hrdosťou a za akýchkoľvek okolností sú vždy ochotní postaviť sa za svoj národ.


    
                                     

        
 /veľmi zaujímavá pamiatka, ktorá zobrazuje najdôležitejšie míľniky ukrajinského národa/


Čerešničkou na torte boli ľvovské vianočné trhy, ktoré dýchali skvelou sviatočnou atmosférou, ale nebolo tam toľko ľudí, aby ste mali pocit, že sa nedokážete pohnúť. Milým spestrením bol premávajúci sa anjel na korčuliach alebo mnohé fotomiesta. Trochu nás prekvapilo, že stánkov s občerstvením bolo výrazne viac ako tých s nápojmi, pretože u nás je to väčšinou práve naopak. Ochutnali sme guľáš v chlebe, ktorý bol vynikajúci, a taktiež nesmierne sladký trdelník s kúskami bielej a tmavej čokolády.Ako správna make-up maniačka som si nemohla odpustiť návštevu drogérie a odniesla som si dva produkty, ktoré asi nájdete aj u nás (minimálne jeden z nich som v našich regáloch už videla), ale za vyššiu cenu – ja som platila dokopy v prepočte tri eurá! Ide o sprejový kondicionér na vlasy a pleťovú penu na odličovanie, obe od značky Dr. Santé. Inak mi prišli svetoznáme značky cenovo rovnaké, tie neznáme (predpokladám, že nejaké ich domáce) boli veľmi lacné. Drogérie tam mali skutočne na každom kroku, rovnako ako lekárne.Nakoniec musím zhodnotiť, že Ukrajina ma veľmi prekvapila – v dobrom. Správy z médií sa často obmedzujú len na nepokoje, ale táto krajina má k ponúknutiu rozhodne viac a všetkými piatimi odporúčam, aby ste si aspoň raz prišli zažiť pravý ukrajinský život.

Veľmi si cením, že ste sa dočítali až na úplný koniec. Ak máte chuť prečítať si viac mojich článkov, na bočnej lište nájdete políčko Sleduj môj blog, kde sa môžete prihlásiť, aby ste boli upozorňovaní na každý nový článok (ak ste na mobile, nastavte si webovú verziu a nájdete to pod článkom). Takisto sú tam aj moje sociálne siete, kde sa s Vami tiež rada uvidím.

Majte ešte krásny zvyšok dňa! 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára